Widzisz te piękne fotografie w ciemnej scenerii i zastanawiasz się, co możesz zrobić, by uzyskać taki efekt? Oto wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak robić zdjęcia w nocy, by były pełne detali i kolorów.
Najlepsza pora to… – kiedy robić zdjęcia nocne?
Wbrew pozorom, najlepsze zdjęcia nocne to te, które… wcale nie są robione w nocy, lecz o zmierzchu. To właśnie wtedy, gdy otoczenie jest już dość ciemne, ale kontury wciąż ostre i doskonale widoczne nawet gołym okiem, robienie takich fotografii jest najprostsze. Oczywiście, możesz próbować robić zdjęcia nocne i o późniejszej porze, ale uzyskanie satysfakcjonującego efektu będzie Cię kosztować trochę więcej wysiłku.
Ustawienia aparatu do zdjęć w nocy
Szukasz sposobu na uchwycenie korzystnych kadrów nocnych? Aby uzyskać jak najlepszą widoczność na zdjęciu, warto wypróbować m.in. następujące triki:
- podwyższenie ISO – na pewno pomoże wyeksponować detale na ciemnym tle, ale niestety może zwiększyć obecność szumu na fotografii,
- wydłużenie czasu naświetlania – pozwala na fotografowanie z niższym ISO niż zazwyczaj, choć wymaga dobrego ustabilizowania aparatu,
- maksymalne zmniejszenie przysłony – może dodatkowo wspomóc powyższe sposoby na wyostrzenie nocnych zdjęć
Tylko zachowanie równowagi między tymi trzema parametrami przyniesie taki rezultat, jakiego oczekujesz. Mimo wszystko nie mamy dla Ciebie gotowej recepty na sukces. Każdy fotograf musi wyczuć własny aparat i wypracować swój sposób na to, jak robić zdjęcia nocą.
Kilka wskazówek jak robić nocne zdjęcia nieba
Astrofotografia, czyli robienie zdjęć nocnego nieba, jest skomplikowana tylko z nazwy. W rzeczywistości wcale nie wymaga zaawansowanych umiejętności czy posiadania teleskopu, a zapewnia ogromne możliwości. Pozwala bowiem na sfotografowanie takich obiektów, jak planety, gwiazdozbiory czy Księżyc.
To, jak robić nocne zdjęcia nieba, zależy od sprzętu, jakim dysponujesz. Dobre rezultaty osiągniesz przy użyciu zarówno kompaktu, jak i lustrzanki czy bezlusterkowca. Przydatnym elementem będzie na pewno jasny, szerokokątny obiektyw, który dobrze uchwyci jasne punkty na ciemnym niebie. Jakie ustawienia będą odpowiednie do takich fotografii? Wysokie ISO (np. 1600-2500) i krótki czas otwarcia migawki. W przypadku tego drugiego parametru najlepiej wykorzystać metodę 500, czyli podzielić 500 przez ogniskową obiektywu i wybrać taki czas naświetlania, jaki sugeruje wynik tego działania.